Polscy przedsiębiorcy boją się inwestować. Gorzej tylko w Grecji

Polscy przedsiębiorcy boją się inwestować. Gorzej tylko w Grecji

Tak źle jeszcze nie było od 1998 roku. Przedsiębiorcy nie chcą inwestować. Nieprzewidywalny rząd, który wprowadza coraz bardziej absurdalne przepisy, konfiskaty, kontrole, zakazy, inwigilacja, brak tajemnicy bankowej, gigantyczne kary za każde złamanie przepisów podatkowych wraz z karą długoletniego więzienia, wysokie podatki, niepewność jutra – na dobre zniechęciły przedsiębiorców, którzy wolą zachować stan posiadania niż ryzykować starcie z reżimem fiskalnym.

Przypomnijmy, przedsiębiorcy są już przesłuchiwani na samą okoliczność założenia firmy, a to dopiero początek – później jest tylko gorzej. Żyjemy w czasach, gdzie prowadzenie własnego biznesu graniczy z heroizmem. 50% decyzji administracyjnych w postępowaniach podatkowych wydawanych jest z naruszeniem prawa. Mamy do czynienia z organem, który notorycznie łamie prawo, a urzędnicy KAS są absolutnie bezkarni.

Według Eurostatu, pod względem relacji inwestycji do PKB Polska jest na drugim miejscu w Europie, ale od końca. Gorzej wypada tylko Grecja.

Najlepiej wśród krajów UE wypadają Czechy, wysoko jest też Estonia. Te kraje zachęcają inwestorów stabilnym prawem i niskimi podatkami.

Podczas gdy kraje Unii Europejskiej obniżają opodatkowanie, Polska idzie pod prąd i podwyższa podatki.

W Bułgarii obowiązuje jedna stawka liniowa podatku dochodowego zarówno od osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw i wnosi 10%.

Łotwa zapłacimy ZERO podatku od przedsiębiorstw, Litwa 15%, Węgry 10%.

Rumunia: rząd w Bukareszcie wprowadził ponad 100 zmian w prawie podatkowym – wszystko po to, by zachęcić obywateli do zakładania firm. Stawka podatku PIT spadła do 10 procent, a VAT do 19 procent.

Zapowiedź podwyższenia podatków o 4% tylko pogorszy sytuację. Nie można nikogo zmusić do bycia przedsiębiorcą w Polsce, skoro wszystkie kraje wokół tworzą lepsze i bezpieczniejsze środowisko dla biznesu.

Autor:
Z.B.
Źródło:

plportal.pl

Comments are closed.