DONALD TRUMP ZDECYDOWANIE OBNIŻY PODATKI

DONALD TRUMP ZDECYDOWANIE OBNIŻY PODATKI

Prezydent Donald Trump przedstawił w środę na wiecu w Indianapolis szczegóły reformy systemu podatkowego. “Przewiduje ona największą w historii redukcję podatków” – wskazał. „Będzie jedyną w życiu pokolenia szansą na odbudowę amerykańskiej wielkości” – dodał.

Jak zapewniał w środę amerykański prezydent, refroma fiskalna sprawi, że „do Ameryki powrócą utracone miejsca pracy”.

Kodeks podatkowy USA, który w roku 1913 roku liczył tylko 400 stron tekstu, obecnie – po 104 latach wprowadzania poprawek, dodatków i rozporządzeń wykonawczych – liczy 70 tys. stron.

Ściąganiem podatków i egzekwowaniem tysięcy rozporządzeń fiskalnych zajmuje się podległy ministerstwu skarbu, urząd podatkowy IRS, czyli Internal Revenue Service (Służba dochodów wewnętrznych), nazywany złośliwie przez Amerykanów – służbą dochodów „piekielnych” (gra słów: internal – infernal. Ta agencja rządowa USA, która podlega Departamentowi Skarbu, zatrudnia obecnie ponad 80 tys. pracowników.

Biały Dom proponuje obniżkę najwyższej stawki PIT do 35 proc. z 39,6 proc., przy czym zostawia wolną rękę Kongresowi, jeśli chodzi o wprowadzenie ewentualnego kolejnego progu dla najlepiej zarabiających. Niemal dwukrotnie, do 12 tys. USD, zwiększona ma być standardowa ulga podatkowa.

Stawka CIT ma być ścięta do 20 proc. z 35 proc., z możliwością obniżenia podstawy opodatkowania o wydatki kapitałowe na co najmniej pięć lat.

Nowa ustawa zakłada zmniejszenie liczby progów podatkowych dla podatników indywidualnych do trzech (12, 25 i 35 proc.) z siedmiu.

Przewiduje również zniesienie podatku od spadku („pośmiertnego”), który w roku 2016 obejmował dziedziczenie spadków o wartości wyższej od 5,45 mln USD. Zniesienia tego podatku domagali się od lat nie tylko najbogatsi Amerykanie, ale również przedstawiciele lobby farmerskiego wskazując, że kombajny i inne nowoczesne maszyny rolnicze kosztują często powyżej 1 mln USD, a zatem dziedziczone przez dzieci farmerów gospodarstwa rolne mają (na papierze) wartość wyższą niż kwota wolna.

Projekt przewiduje także jednorazowe opodatkowanie środków finansowych trzymanych obecnie poza granicami USA przez firmy w przypadku ich repatriacji. Spłata podatku mogłaby być rozłożona na kilka lat. Stawka daniny nie jest na razie znana.

Obecnie za granicą przechowywanych jest ok. 2,7 bilionów USD.

USA funkcjonuje wiele rajów podatkowychNevada, Dakota, Delaware, gdzie obowiązują niskie podatki uzależnione od rodzaju branży. Nierezydenci płacą ryczałt roczny, np. 1000 dolarów rocznie.

Dzięki rajom podatkowym, USA przyciągnęło do biedniejszych stanów setki tysięcy firm z całego świata. Oficjalnie rząd USA walczy z rajami podatkowymi…

Autor:
Źródło:

interia/plportal.pl

Comments are closed.