Bankierzy będą lobbować nad wyeliminowaniem BITCOINA. W przeciwnym razie stracą kontrolę nad światem

Bankierzy będą lobbować nad wyeliminowaniem BITCOINA. W przeciwnym razie stracą kontrolę nad światem

Według bankowców kryptowaluty to oszustwo, ale według zwolenników wolności gospodarczej, to właśnie tradycyjny pieniądz to oszustwo.

Wyjaśnijmy różnice:

Tradycyjny pieniądz fiducjarny (łac. fides – wiara) – waluta niemająca oparcia w dobrach materialnych (jak np. kruszce), której wartość ma źródło z reguły w dekretowanym prawnie monopolu w wykorzystaniu go na danym obszarze jako legalny środek płatniczy oraz na popycie generowanym przez instytucje państwowe, głównie przez pobór podatków i sprawowaniem kontroli nad przemieszczaniem się pieniądza poprzez aparat skarbowy, który w znaczny sposób pożera umowną wartość pieniądza. To jedna z przyczyn inflacji.

We współczesnych systemach gospodarczych pieniądz fiducjarny jest emitowany przez banki centralne w ramach prowadzonej przez nie polityki pieniężnej. Głównym instrumentem regulującym ilość pieniądza w obiegu jest stopa procentowa kredytów udzielanych przez banki centralne, ustalana co pewien czas. Celem takich zmian jest z reguły zapisane w statutach owych banków utrzymanie koniunktury i stabilności gospodarki.

Problem ze stabilnością pieniądza polega na tym, że rządy mogą go drukować, czyli oszukiwać.

Technika oszustwa od wieków jest taka sama. Rząd ma długi, więc fałszuje pieniądz. Kiedyś władca umniejszał zawartość złota w monecie, a dziś zwyczajnie drukuje większą ilość banknotów.

Kryptowaluty:

Kryptowaluta to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu („portfelami”) w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki.

Kryptowaluty zyskały na znaczeniu po grabieży depozytów bankowych na Cyprze. Potrzebna była alternatywa wobec bezprawia ze strony europejskich rządów, które zrealizowały w majestacie napisanego na kolanie prawa czarny scenariusz i konfiskowali depozyty wszystkich klientów cypryjskich banków.

Najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin. Alternatywny pieniądz okazał się na tyle atrakcyjny, że stał się walorem inwestycyjnym, co nie powinno mieć miejsca, ponieważ stricte pieniądz powinien być powszechnie akceptowanym środkiem wymiany. Obecnie mamy do czynienia ze spekulacją na niebywałą skalę. Drzewa nie rosną do nieba i kiedyś bańka spekulacyjna pęknie.

Pierwszą odpowiedzią biznesu na wysokie obciążenia fiskalne były państwa „raje podatkowe”, w których można było ulokować pieniądze w banku bez ryzyka ich konfiskaty lub założyć firmę, która na danym terytorium płaciła niski podatek dochodowy lub ryczałt, np. 1000 USD na rok.

Dziś w przypadku kryptowalut, obserwujemy podobny mechanizm – ucieczkę z reżimów fiskalnych do świata bez nadzoru – czyli w alternatywny świat zapewniający wolność gospodarczą.

Według Jamiea Dimona, prezesa banku JP Morgan, wirtualna waluta to oszustwo, a rządy prędzej czy później wezmą się za rynek kryptowalut.

Twierdzenie bankiera opiera się wyłącznie na subiektywnym spojrzeniu na rynek finansowy. Coraz więcej transakcji odbywa się poza tradycyjnym systemem bankowym. Kryptowaluty eliminują z obrotu tradycyjny pieniądz. Co za tym idzie, banki nie zarabiają i tracą władzę.

Banki i rządy państw chcą mieć permanentną kontrolę nad każdym i każdą transakcją. Zapewnia im to pewny zysk, kontrolę, władzę i egzekucję w razie potrzeby. Dlatego bankierzy będą lobbować nad wyeliminowaniem konkurencji w postaci kryptowalut.

Zarówno pieniądz tradycyjny, jak i kryptowaluta są zapisem elektronicznym, a różnica polega na tym, że rząd w porozumieniu z bankiem nie mogą zablokować i skonfiskować kryptowaluty, bo nie mają klucza dostępu do panelu administracyjnego.

Dlaczego kryptowaluty popularnieją?

Obciążenia fiskalne, powszechne blokady rachunków bankowych, konfiskaty rozszerzone, rewizje bez nakazu prokuratora, nietykalna mafia urzędnicza, kary 25 lat więzienia za uchybienia podatkowe, które w postępowaniach skarbowych w większości są spreparowane przez samą skarbówkę oraz stawianie każdemu podatnikowi zarzutu wspierania terroryzmu i prania brudnych pieniędzy – spowodował migrację ludzi w świat wirtualnego pieniądza.

Jeśli polityka państw się nie zmieni i nadal wolność gospodarcza będzie ograniczana – dojdzie także do stworzenia alternatywnego rynku gospodarczego.

Warto przypomnieć, że wysokie podatki ustanowiono na okoliczność wybuchu I Wojny Światowej, jako podatki nadzwyczajne – wojenne. Minęło 100 lat od zakończenia wojny, a wysokie podatki nadal obwiązują. Dla utrzymania status quo powołano do życia różne instytucje do ściągania podatków. Aparat administracyjny jest tak duży, że pożera znaczną część dochodów budżetowych, a końca obciążeń fiskalnych nie widać.

Dlatego kryptowaluty zyskują na znaczeniu i są coraz bardziej akceptowalne, co na pewno nie podoba się bankierom. Parę tygodni temu rosyjski producent samochodów ogłosił, że klienci za zakupioną Ładę będą mogli zapłacić w bitcoinach. Urząd szwajcarskiego miasta Chiasso poszedł jeszcze dalej i ogłosił, że podatki będzie można opłacić za pomocą kryptowaluty bitcoin.

Autor:
Z.B.
Źródło:

plportal.pl

Comments are closed.